Анафілактичний шок. Що це?

08.04.2014

анафилактический

АНАФІЛАКТИЧНИЙ ШОК — це невідкладний стан, як наслідок гострої алергічної реакції негайного типу (стан підвищеної чутливості організму), що розвивається лише при повторному потраплянні алергену в організм, що в свою чергу   призводить до виникнення загрозливих для життя порушень всіх життєво-важливих органів і систем!  Більшість анафілактичних реакцій виникають внаслідок укусів комах, після повторного введеня лікарських засобів (антибіотиків, анестетиків, рентген-котрастних речовин тощо), вживання харчових продуктів (арахісу, риби, ракоподібних, яєць тощо).

Швидкість виникнення анафілактичного шоку — від декількох секунд чи хвилин до двох годин від початку контакту з алергеном. У розвитку анафілактичної реакції у хворих з високим ступенем сенсибілізації ні доза, ні спосіб введення алергену не відіграють вирішальної ролі. Однак велика доза препарату збільшує важкість і тривалість перебігу шоку.

Анафілактичний шок виникає через 3-30 хв після надходження алергену в сенсибілізований організм. Розрізняють три ступені важкості клінічних проявів : легкий, середньоважкий і важкий. При легкому перебігу спостерігається  нетривалий (5-10 хв) продромальний період: шкірний свербіж, висипи на шкірі  у вигляді КРОПИВЯНКИ, відчуття печіння або жару. Може виникнути гострий набряк підшкірної клітковини (НАПРЯК КВІНКЕ) з переважною локалізацією на обличчі та шиї, що в свою чергу може призвести до удушення (АСФІКСІЯ).  Хворі скаржаться на головний біль, запаморочення, загальну слабкість, страх смерті , нестачу повітря, шум у вухах, погіршення зору, оніміння язика, губ, пальців, болі в животі, попереку. У деяких хворих виникає приступ бронхіальної астми (БРОНХОСПАЗМ). Можуть бути прояви з клінікою блювання, рідкі випорожнення, мимовільні дефекація та сечовипускання. Навіть під час легкого перебігу хворі непритомніють. Артеріальний тиск різко знижений, пульс ниткоподібний, тахікардія. При середньоважкому перебігу, крім описаних симптомів, виникають судоми, ядуха, слідом за цим настає непритомність. На лобі – липкий холодний піт, спостерігаються блідість шкіри, ціаноз губ, розширення зіниць, мимовільні дефекація та сечовипускання,і можуть виникнути кровотечі. Важкий перебіг характеризується миттєвим розвитком клінічної картини. Хворі швидко втрачають свідомість (СИНКОПАЛЬНИЙ СТАН), відмічаються різка блідість шкірних покривів, синюшність губ та шкіри кінцівок. На лобі зявляються краплини поту,  судоми, свистячі дихання, які чути на відстані.  Артеріальний тиск та пульс не відмічаються. Як правило, за наявності важкого перебігу шоку та при відсутності надання невідкладної допомоги хворий може померти!

Памятка АЛЕРГІКА:

  1. 1.      Завжди мати при собі БРАСЛЕТ та/або  ДОКУМЕНТ, в якому вказано, що Ви маєте алергію та на які алергени у Вас була важка алергічна реакція в минулому (ліки, укуси комах, харчові продукти тощо).
  2. 2.      Завжди мати при собі аптечку з лікарськими засобами для невідкладної допомоги при гострій алергічній реакції (ампула АДРЕНАЛІНУ, ампула ПРЕДНІЗОЛОНУ, ампула СУПРАСТИНУ, інгалятор САЛЬБУТАМОЛУ), які повинні бути попередньо призначені лише лікарем з проведенням навчання на випадок виникнення невідкладної ситуації!
  3. 3.      Завжди наголошувати на прийомі у будь-якого лікаря (особливо в разі призначення антибіотиків, знеболюючих препаратів та перед введенням контрастних речових) про Вашу схильність до алергічних реакцій, наявність алергічних захворювань та обтяженої спадковості в анамнезі по алергії.
  4. 4.      Не займатись нетрадиційними методами лікування гострих алергічних реакцій!
  5. 5.      Не займатись самообстеженням та самолікуванням алергічних захворювань!
  6. 6.      Завжди мати «зворотній зв’язок» з ЛІКАРЕМ-АЛЕРГОЛОГОМ та/або з іншим своїм лікуючим лікарем, якому Ви довіряєте!
  7. 7.      В разі різкого погіршення загального самопочуття попросити присутніх негайно набрати номер 103 та викликати швидку медичну допомогу на місце Вашого перебування!
logo_white

Медичний центр з висококваліфікованими лікарями, точною діагностикою, призначенням медикаментів згідно європейських стандартів доказової медицини в поєднанні з ефективною фізіотерапією – повний комплекс медичної допомоги високого рівня, спрямований на повернення, збереження а примноження здоров’я

Останні новини

Всі права захищенно Благомед 2019