До чого призводить храп

20.06.2013

храп

Сон та його тривалість залежать від багатьох чинників, включаючи стан здоров’я, психічний і фізичний стан людини, режим та умови праці, пози для сну та багатьох інших. У здорової дорослої людини тривалість сну практично постійна протягом життя і складає близько 8-ми годин, хоча, з віком, спостерігається тенденція до зниження середньої тривалості сну.  Існує два типи сну: “швидкий” сон – зі сновидіннями, і “повільний “сон – без сновидінь. Під час нормального сну знижується артеріальний тиск, частота серцевих скорочень, виділяється гормон «щастя» мелатонін.

Храп та інші порушення сну люди часто сприймають як зовсім безпечні явища, але це не так. Він виникає в результаті звуження дихальних шляхів, а також зниження тонусу м’язів глотки і м’якого піднебіння. За статистикою, кожна п’ята особа після 30 років хропе уві сні. Здавалося б в цьому немає нічого страшного, окрім погіршення відносин з оточуючими, але близькі, які сплять поруч з людиною що хропе, недосипають мінімум одну годину кожну ніч. Як виглядає «хропун»? Найчастіше він має вік старше 40 років, труднощі засинання і часті пробудження, страхітливі сновидіння, періоди порушення дихання у сні, сонливість вдень, головні болі, наявність різних захворювань, індивідуальні зміни характеру, дратівливість, відчуття втоми, зниження працездатності та пам’яті.

«Хропунів» підстерігають серйозні життєві проблеми: денна сонливість – 90%, зниження лібідо – 20-28%, артеріальна та легенева гіпертензія – 50-90%, у них у 2-3 рази більший ризик ІХС, вдвічі – інсультів, часто ці хвороби супроводжуються порушенням ритму серця. Невблаганна статистика свідчить, що автокатастрофи у 8-10 разів частіше при тяжких формах хвороби через засипання за кермом.

Іноді храп супроводжується зупинкою дихання – а це ознака синдрому обструктивного апное сну (СОАС). Внаслідок різних причин під час сну відбувається повне спадання (обструкція) дихальних шляхів на вдиху з наступною зупинкою дихання. Протягом ночі таких зупинок може бути кілька сотень, під час яких рівень кисню в крові різко падає. Найбільш страждає від гіпоксії мозок та серце. Крім того, значно підвищується ризик розвитку гіпертонії. Пацієнтові обов’язково необхідно звернутися до фахівця. Тільки таким чином можна з’ясувати причини захворювання і ступінь його розвитку.

За різними даними поширеність синдрому апное сну серед населення старше 30 років – 5-7%, з них 1-2% його важкими проявами. У осіб старше 60 років частота СОАС складає близько 30% у чоловіків і близько 20% у жінок, а у осіб старше 65-70 років частота досягає і до 60%. У більшості випадків синдром апное уві сні спостерігається у пацієнтів з ожирінням.

Розлад дихання і напади ядухи під час сну значно збільшують (до 70%) ймовірність серцево-судинних захворювань, так, наприклад, при синдромі нічного апное артеріальна гіпертензія зустрічається більше ніж у 60% випадків. Людей, які страждають від регулярних зупинок дихання уві сні, часто в нічний час турбує стенокардія. Нічні аритмії також тісно взаємопов’язані з явищами апное сну. Часто спостерігаються брадиаритмії, різного типу шлуночкові тахікардії, які є наслідком важкої гіпоксії. Характерною рисою таких аритмій є їх висока частота під час сну (до 40% хворих), особливо в періоди апное, повна або майже повна їх відсутність вдень.  Нестача кисню може вплинути також і на стан нирок. У хворих, які страждають від цієї недуги, частіше відзначається метаболічний синдром (ожиріння, високий тиск та підвищений рівень глюкози в крові) і прояви атеросклерозу. Важкі форми апное можуть стати причиною розвитку імпотенції у чоловіків.

Внаслідок постійної нестачі кисню в організмі осіб, у яких проявляються зупинки дихання уві сні, частіше страждають від виникнення нічних інсультів і інфарктів. При важкій формі захворювання можлива раптова смерть людини під час сну. До 30% раптових смертей під час сну може бути пов’язано із зупинкою дихання.

При порушеннях сну також змінюється секреція гормонів. Це стосується секреції мелатоніну, гормону росту, тестостерону (статевий гормон відповідає за потенцію у чоловіків) і катехоламінів (що відповідають за серцево-судинні реакції в організмі). У дорослих людей гормон росту забезпечує жировий обмін і його нестача може приводити до ожиріння.

У свою чергу, виявлення та лікування СОАС у пацієнтів з ішемічною хворобою серця, серцевою недостатністю та  гіпертензією знижує частоту серцево – судинних подій (в т.ч. і інфаркту міокарда) та смерті. Лікування таких хворих лише медикаментами, без відновлення прохідності дихальних шляхів, малоефективне. Пацієнти з синдромом нічного апное потребують контролю ожиріння, дисліпідемій, перебігу цукрового діабету, аритмій тощо.

Оскільки епізоди апное під час сну пов’язані з підвищеним ризиком смерті та інших серцево-судинних ускладнень, заходи, спрямовані на їх усунення, рекомендовані Асоціацією кардіологів України у відповідних пацієнтів та включена у протоколи лікування.

З чого ж почати? У першу чергу розпізнати «хропуна», з’ясувати ступінь складності проблеми, проконсультувати його у оториноларинголога, кардіолога, ендокринолога, тощо.

Окрім цього хворим з хропінням і синдромом обструктивного апное уві сні необхідно:

–       Знайти правильну позу для сну, найкраще спати на боці;

–       Не приймати снодійні і заспокійливі препарати;

–       Не вживати у вечірній час алкогольні напої;

–       Позбавитися від куріння;

–       Стежити за власною вагою. За статистикою, зниження ваги на 10%, на 50% покращує параметри дихання під час сну.

Для визначення нічного апное у пацієнта з хропінням лікар може призначити проведення спеціального дослідження сну – полісомнографію. За допомогою цього методу можна поставити точний діагноз СОАС та оцінити ступінь негативного впливу обструкції дихальних шляхів на насичення крові киснем, структуру нічного сну та роботу серця.

Тільки після обстеження можлива ефективна боротьба з порушеннями дихання під час сну, а, відтак, зниження ризиків виникнення багатьох захворювань чи позбавлення від їх проявів.

 

Лікар-кардіолог МЦ «Благомед» Ростислав Зубик

logo_white

Медичний центр з висококваліфікованими лікарями, точною діагностикою, призначенням медикаментів згідно європейських стандартів доказової медицини в поєднанні з ефективною фізіотерапією – повний комплекс медичної допомоги високого рівня, спрямований на повернення, збереження а примноження здоров’я

Всі права захищенно Благомед 2019