Хвороба «червоних щічок»

17.10.2012

В народі термін «діатез» асоціюється з «червоними щічками» та алергічною висипкою. У перші два роки життя (особливо на першому році) малюки саме таким чином реагують на деякі харчові продукти (коров’яче молоко, яйця, риба, мед, цитрусові, морква, полуниця, червоні яблука тощо). Після двох років, таких діток відносять до групи ризику, у них може розвинутись алергія до побутових і пилкових алергенів , дещо пізніше до хімічних (пральні порошки, мило, дезодоранти тощо), що стає причиною розвитку респіраторних алергічних захворювань таких, як алергічний риніт , бронхіальна астма.

У медицині термін «діатез», розглядається як аномалія конституції, або донозологічний стан під маскою, якого ховається алергічний (атопічний) дерматит. За відсутності вчасного виявлення та неприйнятті специфічних лікувально-профілактичних заходів у дітей до 5-7 років, алергічний (атопічний) дерматит переходить в атопічну (алергічну) хворобу.

Звідси витікає висновок, що атопічний дерматит закладає «перший камінь» наступних системних алергічних захворювань.

Атопічний дерматит найчастіше проявляється у вигляді шкірних реакцій на харчові продукти, побутові алергени, медикаменти тощо. При цьому самопочуття і загальний стан дитини не порушуються.

У дітей спостерігається сухість шкіри, з ділянками лущення, поодинокими себорейними лусочками, почервоніння переважно на щічках та кінцівках. В інших дітей відзначають посилене потовиділення, підвищену вологість шкіри, схильність до запрілостей при нормальному догляді, пітниці. До проявів алергічно зміненої реактивності також належать повторні явища стенозу гортані й бронхообструкції при вірусно-бактеріальних захворюваннях в осінньо-зимовий період, особливості катарального синдрому при гострих респіраторних захворюваннях – нападоподібний кашель, що нерідко потребує проведення диференціальної діагностики з кашлюком. У більшості дітей із цим мають місце «географічний» малюнок слизової язика, нестійкий апетит, схильність до зригувань і «нестійких» випорожнень (немотивовані проноси, що змінюються закрепами).

Про те трансформації в атопічну хворобу можна запобігти.

Це значною мірою залежить від харчування дитини, починаючи від народження, умов і способу життя дитини і її сім’ї (рухова активність, достатнє перебування на свіжому повітрі, гіпоалергенні умови домашнього побуту, усунення тютюнопаління членами сім’ї тощо). У сім’ях із високим рівнем алергічної обтяженості профілактичні заходи слід починати ще до народження дитини і продовжувати в подальшому протягом усього періоду дитинства. Надзвичайно важливим реабілітаційно-профілактичним заходом є гіпоалергенне харчування вагітної та матері, яка годує дитину грудним молоком. Антигенне оберігання дитини особливо необхідне у перші 2-3 роки, коли інтенсивно розвиваються імунна, ендокринна, травна та інші системи, формується стереотип обміну речовин. У подальшому за відсутності будь-яких алергічних проявів можливе деяке розширення дієти з обережним поступовим введенням нових компонентів їжі.

При дотриманні гіпоалергенної дієти в раціоні дитини не повинно бути продуктів із високою сенсибілізуючою активністю: горіхів, какао, шоколаду, меду, цитрусових, грибів, риби, рибної ікри, крабів, будь-яких консервів; підлягають обмеженню в кількості усі фрукти, ягоди та овочі з жовто-червоним забарвленням. Окрім того, з раціону дитини мають бути виключені індивідуальні алергени, на які дитина реагує навіть незначними й нетривалими симптомами (нерідко це коров’яче молоко, пшенична та вівсяна крупи, картопля). Важливим реабілітаційним заходом є раннє прикладання дитини до грудей матері (у перші хвилини після народження) та тривале (до 1,5 року) грудне вигодовування за умови гіпоалергенного харчування матері. За відсутності материнського молока для вигодовування застосовуються гіпоалергенні молочні (гідролізовані) та соєві суміші. Соки, фруктове пюре і прикорм дітям із алергічним діатезом слід вводити на 1-2 місяці пізніше за строки, загальноприйняті для дітей без проявів діатезу.

У реабілітації дітей із алергічним діатезом суттєве значення має гіпоалергенний побут, що передбачає максимально можливе усунення домашнього та книжкового пилу, відсутність у помешканні тварин, птахів, акваріумів із сухим кормом для рибок.

Чи можна проводити планові профілактичні щеплення діткам з атопічним дерматититом?

Планові профілактичні щеплення можуть проводитися під час клінічної ремісіі алергічного захворювання за загально прийнятим календарем щеплень, але з відповідною підготовкою дитини: за 1-3 дні до щеплення та 3-5 днів після щеплення призначається антигістамінний препарат. Окрім того, під час проведення профілактичних щеплень необхідно ретельно дотримуватися гіпоалергенної дієти. В окремих випадках планові профілактичні щеплення проводять за індивідуальним календарем, але також з відповідною підготовкою.

Якщо Ви схильні до алергічних реакцій, а виявити причину їх виникнення самостійно не можете звертайтесь в МЦ «Благомед». Кваліфікований алерголог проведе комплексну алергологічну діагностику і дорослим і маленьким пацієнтам з метою визначення причинно-значущих алергенів. Визначить показання до алерген-специфічної імунотерапії ,що в свою чергу дозволить зупинити розвиток атопічної хвороби та зменшить потребу у застосуванні медикаментів.

logo_white

Медичний центр з висококваліфікованими лікарями, точною діагностикою, призначенням медикаментів згідно європейських стандартів доказової медицини в поєднанні з ефективною фізіотерапією – повний комплекс медичної допомоги високого рівня, спрямований на повернення, збереження а примноження здоров’я

Останні новини

Всі права захищенно Благомед 2019